Marketingový výzkum a analýza dat – STEM/MARK

Černá díra digitální reklamy

Jestli něco lidi z marketingu vždycky zajímalo, tak je to dopad reklamy. Právě proto je rozmach digitální reklamy taková paráda. Návštěvníci webů klikají, a když je netrápíte registracemi a potvrzováním toho, že nejsou robot, tak si časem i něco koupí. Vaše konverzní metriky létají nahoru dolu, přicházejí konzultanti na SEO optimalizace, link-buildeři a další kouzelníci. Časem si ale všimnete, že prokliky jsou dost nízko (0,04% v průměru). Co dělá těch 99,96% lidí, kteří na váš vynikající banner nikdy nekliknou? Vidí ho vůbec, proboha?
You are more likely to complete Navy SEAL training than click a banner ad.
Vždyť v reklamce říkali, že na něj mám dát emocionální obsah, nahotinky nebo slevu a je to?! Začnete měřit view-through rate – zákazníky, kteří reklamu viděli, ale k vám na web přišli až za týden. Jenže co když prodáváte domy, auta nebo sušenky. Konverze jsou opravdu minimální, eshop neexistuje a reklama má jen šířit povědomí nebo budovat značku. Co v takovém případě víte o dopadu digitální kampaně?

Ptát se lidí přímo, jestli viděli banner, je beznadějné a kdokoli vám to nabídne, je amatér. Schválně si zkuste vzpomenout na nějaký banner, jakýkoliv… A to jich vidíte každý měsíc asi 1700. Problém bannerů je ten, že nenesou obsah, a jak s oblibou říkají novináři : Obsah je král. Osvícený výzkumník (rozuměj: výzkumník ze STEM/MARK) odhaluje dopad digitální reklamy zjednodušeně asi takto:
Jak-zjistit-dopad-digitální-reklamy-na-brand-image-equity-awareness

Pak stačí jen výsledky brand modulů z dotazníků inteligentně porovnat a voilà, jsme skoro v cíli. Lidé, kteří byli vystaveni, by měli, v optimálním případě, vykazovat o trochu větší přilnavost ke značce. Komplikace nastávají, když je kampaň příliš malá a lidí z panelu, kteří ji vidí, prostě není dost. U malé kampaně a průměrné velikosti panelů okolo 40-50 tisíc hlav je nasbírání 200 exponovaných respondentů nejistý podnik. Věc, na kterou je třeba si dát také pozor, je načasování. Dopad reklamy se totiž může klidně sčítat a projeví se třeba až po opakované expozici.

STEM/MARK v současnosti disponuje systémem označování respondentů a těší se na odvážlivce, které už nebaví hledět do černé díry digitálních kampaní.