zpracovala: Zuzana Švalbová
Jak nám vyhovuje pětidenní pracovní týden? Pracovali bychom, kdyby to nebylo ekonomicky nezbytné? A jaké vztahy panují na pracovišti? Tímto tématem se zabýval nejnovější výzkum společnosti STEM/MARK v rámci internetové populace zaměstnanců.
Zaměstnanci představují většinu zaměstnané internetové populace Čechů. Jak vypadá jejich pracovní doba? Převážně se jedná o práci na plný úvazek, typicky na 5 dní v týdnu (73 %) nebo na 2-4 dny v týdnu s dlouhou denní pracovní dobou – např. 12/24hodinové směny apod. (13 %). Na částečný úvazek pracuje menší část zaměstnanců, nejčastěji na 5 dní v týdnu (9 %), nebo nepravidelně podle potřeb zaměstnavatele či na několik dní týdnu (5 %).
Co kdyby zaměstnavatel nabídl pracovat 10 hodin denně ale jen 4 dny v týdny? Polovina zaměstnanců na plný úvazek by takovou nabídku přijala. Třetina upřednostňuje pětidenní pracovní týden. Lidé ve věku 15-29 let by další den volna uvítali v ještě vyšší míře (61 % z nich). Zaměstnanci na plný úvazek, kteří nyní pracují 2-4 dny v týdnu by se k pětidennímu režimu vraceli mnohem méně ochotně (jen 19 % z nich).
Zaměstnanci na zkrácený úvazek by nejraději pracovali 3-4 dny v týdnu (71 % z nich). Pětidenní pracovní týden podporuje jen 9 % z nich. Lidé v nejmladší věkové skupině by častěji volili třídenní režim (55 % z nich), lidé ve věku 30-44 let čtyřdenní pracovní týden (47 % z nich).
Zaměstnanci, kteří by preferovali další den volna, by si nejraději prodloužili víkend o pátek (69 % z nich), případně o pondělí (19 %).
Ve věkové skupině 18-59 let má pracovní uplatnění mnohem hlubší význam než jen ekonomický. Většina zaměstnanců (88 %) by pracovala i v situaci, že by měla dostatek finančních prostředků pro sebe a svou rodinu. Lidé by si v takové situaci snížili „úvazek“ (46 %) nebo by pracovali stejně intenzivně jako dosud (38 %). Úplně by přestalo pracovat jen 8 % zaměstnanců, častěji muži, lidé 45-59letí a osoby bez vysokoškolského vzdělání.
Ač si to ne vždy uvědomujeme, na pracovišti prožijeme podstatnou část svého života. V jaké atmosféře se to děje? Odpověď je naštěstí uklidňující. Většina zaměstnanců má na pracovišti dobré vztahy – 35 % má pozitivní vztah ke všem kolegům, 55 % skoro ke všem. Naopak problém s téměř všemi kolegy má jen 1 % zaměstnanců. Názory se neliší ani pro jednotlivé podskupiny podle pohlaví, věku či vzdělání.
Podobný výzkum byl proveden také ve Spojeném království na širší cílové skupině (všechny zaměstnané osoby ve věku 15 a více let), takže uvedené srovnání je spíše orientační. Zájem o kratší pracovní týden (při stejném počtu odpracovaných hodin) je v UK výrazně vyšší (72 % zaměstnaných Britů) než v ČR (54 % zaměstnanců – Čechů, vč. zkrácených úvazků). Vztahy na pracovišti jsou obdobně uspokojivé také pro většinu Britů. Se všemi kolegy je spokojena polovina zaměstnaných Britů, s většinou 40 % z nich.
Tématem pracovního týdne se ve svém nejnovějším reprezentativním šetření zabývala společnost STEM/MARK. Výzkum byl proveden na Českém národním panelu (ČNP) prostřednictvím internetového dotazování respondentů ve věku od 15 do 59 let. Šetření se celkově účastnilo 983 osob vybraných kvótní metodou a odpovídajících reprezentativní internetové populaci. Terénní fáze výzkumu se uskutečnila v období od 13. do 28. března 2013.
Výsledky britskému výzkumu byly získány z www.yougov.com
Tisková zpráva ke stažení zde. (Formát .DOC)