Marketingový výzkum a analýza dat – STEM/MARK

Genderově vyvážené Velikonoce po Česku

 

České Velikonoce mají pověst jisté genderové nevyváženosti. A navíc tradiční! Jak ale probíhají ve skutečnosti? Agentura STEM/MARK těsně před velikonočními svátky zjišťovala, co se bude v českých domácnostech a rodinách dít.

Marketingově zajímavým zjištěním je fakt, že celých 27 % dotázaných zatím vůbec netuší, co a kde bude o Velikonocích dělat! Obchodníky ale nechme pro tentokrát stranou …

 Budeme dodržovat tradice?

Ano i ne. Skoro všichni jsme jako děti Velikonoce slavili a tři čtvrtě národa lidové velikonoční tradice ctí dodnes. Podle STEM/MARK se o letošních Velikonocích budou samozřejmě barvit vejce a vyrábět kraslice, bude se péct beránek, stylově zdobit a dekorovat, ale pomlázku už pánové sami tolik plést nebudou. I bez vlastnoručně vyrobené pomlázky zamíří k sousedům na koledu a ještě více jich bude spolu s partnerkami koledníky přijímat.

Velikonoce nemusí každý

Pětina národa, která Velikonoce slavit nebude, se Podle Kateřiny Tučkové ze STEM/MARK téměř přesně dělí na ty, kterým se po této tradici stýská, a pak na ty, kteří české Velikonoce prostě nemají rádi.

Ta část Čechů, která nemá Velikonoce ráda, sestává převážně z žen. Mají je spojené s pachutí pocitu ponížení, stresu a násilí. Mužům, kterým tyto svátky nenavozují milé vzpomínky, nejvíce vadí stres a alkohol.

O Velikonocích si většinou příjemně zavzpomínáme na dětství, ale ne vždy.

vel01

 Chlapi si to užijou!

V domácnostech a rodinách, ve kterých se letos Velikonoce slavit budou, si to užijí více muži. Skoro polovina z nich se těší, že vyšlehá nějakou slečnu nebo paní. Na druhou stranu se více než třetina chopí pomlázky jen z povinnosti a s jistou nelibostí a každý desátý muž záměrně nikoho nevyšlehá. Najdou se však i tací, kteří sice nikoho nevyšlehají, ale chybět jim to bude.

Žen, které se na omlazení pomlázkou vyloženě těší, je podle Kateřiny Tučkové přece jen méně. Některé to absolvují z povinnosti a každá desátá je dokonce ráda, že ji nikdo nevyšlehá. Ostře vyhraněných žen, které prostě nedovolí, aby je kdokoli vyšlehal, je minimum, ale existují.

Svým způsobem se není čemu divit. Každý desátý muž totiž uvádí, že si od Velikonoc slibuje drobné potrestání partnerky, dcery nebo jiné ženy v rodině. Svou laskavější tvář muži však nezapřou. Přes 40 % jich totiž chce o Velikonocích udělat radost dětem anebo ženám v rodině.

ve02

 

 

Velikonoce v českém podání = rodinné a pohanské svátky

Od oslavy Velikonoc si Češi nejvíce slibují udržování lidových tradic a zvyků, připomenutí atmosféry vlastního dětství anebo příjemné chvilky s rodinou.

Oslavu významného křesťanského svátku vidí ve Velikonocích jen nepatrná část společnosti. Mohlo by se tedy zdát, že přestáváme být Evropany, chápeme-li Evropu jako potomka judeokřesťanské tradice. STEM/MARK však odhalil, že se Evropany teprve stáváme. Výzkum totiž identifikoval novou velikonoční tradici, která genderově vyvážená určitě je. Většina Čechů se o Velikonocích chystá na jarní úklid, a to bez rozdílu pohlaví! Co se bude uklízet a kdo tomu bude velet, výzkumníci ponechali našim úvahám.

ve03

 Na oslavy velikonočních svátků se v Netbusu ptala agentura STEM/MARK internetové populace 15+. Výzkumu se zúčastnilo 510 respondentů a proběhl od 21. do 23. 3. 2015.