Marketingový výzkum a analýza dat – STEM/MARK

Okamžité platby

Expresní platby využívá jen každý desátý Čech, polovina by ale měla zájem o platby okamžité

Mít účet v bance je dnes již prakticky samozřejmostí, má jej 9 z 10 Čechů. Nepřekvapí, že většina majitelů bankovních účtů je (mimo jiné) využívá k platbám bankovním převodem. Čtvrtina Čechů uskuteční 4-5 plateb za měsíc. Je některá z nich tzv. expresní platbou? A jak se Češi staví k připravovaným okamžitým platbám? Budou za ně ochotni bankám platit něco navíc? A kolik by poplatek za ně měl činit, aby byl pro většinu akceptovatelný? Na to se zaměřil jeden z posledních výzkumů agentury STEM/MARK.

Polovina dotázaných ze svého účtu měsíčně provede maximálně pět plateb, každý patnáctý člověk účet sice má, ale platby neprovádí vůbec. Kdo účet naopak nemá, jsou častěji mladí lidé, respondenti bez maturity a lidé, kteří bydlí v nájmu. Expresní platby aktuálně využívá každý desátý respondent, častěji jsou to Pražané a klienti mBank. Dvě třetiny uživatelů expresních plateb ale provádějí jen jednu takovouto operaci měsíčně.

Zájem o možnost využívat u své hlavní banky okamžité platby deklaruje polovina dotázaných, častěji se jedná o mladé lidi do 29 let a současné uživatele expresních plateb. Tito respondenti by převážně prováděli jednu až tři okamžité platby měsíčně a 8 z 10 z nich je také ochotných za takovou službu zaplatit 10, popřípadě až 20 Kč za jednu platbu.

Zájem o okamžité platby naopak častěji nemají lidé nad 45 let věku, respondenti s maturitou a lidé, kteří nevyužívají expresní platby. Převážná většina z nich říká, že tuto službu nepotřebuje (ať už proto, že své platby neodkládají na poslední chvíli, současná rychlost standardní platby jim stačí, nebo z jiných důvodů), další se obávají, že by nebyla zdarma a nechtějí za ni platit.

Okamžité platby jsou nepřímým nástupcem, tzv. expresních plateb. „Expresní platba“ je prioritní, resp. přednostní příkaz k úhradě, za jehož podání banky požadují příplatek obvykle 100 – 200 korun. Expresní platba garantuje připsání prostředků na účet příjemce ve stejný pracovní den. Naproti tomu „okamžité platby“ jsou platby, které jsou připsány příjemci na účet takřka okamžitě bez ohledu na víkendy a svátky, a to za zlomek ceny expresních plateb. Pravidla a infrastrukturu pro okamžité platby v ČR v současnosti připravuje pracovní skupina složená ze zástupců ČNB, České bankovní asociace a komerčních bank.

 

Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím online dotazování na Českém národním panelu se zúčastnilo 512 osob reprezentujících internetovou populaci ve věku 15 až 59 let.