Marketingový výzkum a analýza dat – STEM/MARK

Piráti v červnu ztratili, stále ale patří mezi favority voleb v Praze

U Pražanů roste nespokojenost s parkováním a bydlením
Červnový průzkum agentury STEM/MARK se dotazoval Pražanů na aktuálně nejpalčivější problémy, které spatřují ve městě. Oproti dubnovému průzkumu obyvatelé častěji spontánně uvádějí problémy s bydlením, parkováním a situaci s bezdomovci či narkomany. Poslední zmíněný problém souvisí všeobecně s nedostatkem pocitu bezpečí a čistoty ve městě, který zmiňuje každý pátý obyvatel. Dopravní zácpy jsou sice stále problém číslo jedna, ovšem oproti dubnu ho respondenti zmiňují méně často.

„Zdá se, že na problém s dopravou si Pražané buďto začínají zvykat nebo se situace postupně stabilizuje. Vnímání problémů je navíc ovlivněno i typem zástavby či bydlení. Své bydlení považují za drahé především lidé na sídlištích na okraji Prahy (to je pravděpodobně nutné chápat jako podíl nákladů na bydlení vůči příjmu) a nedostatečný úklid zmiňují lidé z bytů v širším centru.“ upřesňuje výsledky červnového průzkumu Jan Burianec ze společnosti STEM/MARK.

Důvody ke spokojenosti se u obyvatel Prahy od jara příliš neliší. Lidé oceňují především pestrý kulturní život, fungující MHD a výbornou dostupnost základních služeb. Na městě oceňují historickou a současnou architekturu a relativně velký počet parků. Zajímavé je, že každý desátý Pražan vidí jako problém bezpečnost – a to přesto, že Praha patří podle statistik mezi nejbezpečnější města na světě. Možná se zde projevuje vliv častého zmiňování migračních otázek v médiích. Tento – v Česku stále marginální problém zůstává oblíbeným a jednotným tématem většiny politiků. 

Sympatie Pirátům mírně poklesly, ale stále jsou vnímaní nejpozitivněji
Vzhledem k blížícím se komunálním volbám společnost STEM/MARK pravidelně sleduje i postoj k politickým subjektům a jednotlivým osobnostem veřejného života. Červnové nálady Pražanů se u většiny politických stran oproti dubnu příliš nezměnily – drobný pokles sympatií byl zaznamenán u Pirátů, ANO a KDU-ČSL.

„Od června jsme začali měřit také sympatie k hnutí Praha Sobě, které vede starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Ukazuje se, že hnutí, které má silnou pozici na Praze 7, zná již téměř polovina všech Pražanů. U těch, kteří hnutí znají, má poměrně dobrou pozici, takže pokud se jim podaří dosbírat zbývající podpisy, mají šanci v podzimních komunálních volbách uspět.“ doplňuje výsledky průzkumu Jan Burianec.

Z konkrétních osobností má nejvíce podporovatelů Hana Marvanová, Jiří Pospíšil a Bohuslav Svoboda. Mezi dubnem a červnem vzrostla znalost a sympatie u Zdeňka Hřiba (Piráti) a Ondřeje Mirovského (Zelení). Propad sympatií nadále provází současnou primátorku Adrianu Krnáčovou.

Rozhodne volby v Praze charismatická osobnost lídra?
Při rozhodování, komu dát v komunálních volbách svůj hlas, vnímají Pražané jako nejdůležitější místní témata, což v systému komunálních voleb dává smysl, a charismatickou osobu lídra. Lokální témata jsou tahákem hlavně pro vysokoškolsky vzdělané. Lidé starší šedesáti let se zase projevují více tradicionalisticky, když volí svoji stranu spíše „ze zvyku“.

U aktuálně známých a potvrzených lídrů jednotlivých stran se společnost STEM/MARK ptala Pražanů i na ideálního kandidáta na primátora. Jako nejvíce schůdný se pro šestinu respondentů zdá Jiří Pospíšil (TOP 09), následovaný Bohuslavem Svobodou (ODS) a Hanou Marvanovou (STAN), která je ale na společné kandidátce s již zmíněným Jiřím Pospíšilem. Celá pětina Pražanů si pak z aktuálních lídrů nejznámějších politických stran a hnutí nedokáže potenciálního primátora či primátorku vybrat.

 Dalšího z řady výzkumů agentury STEM/MARK před komunálními volbami v Praze uskutečněného prostřednictvím telefonického a online dotazování se zúčastnilo 823 obyvatel Prahy ve věku od 18 let.

 Sběr dat proběhl od 21. do 28. června 2018.

Kontakt:
Jan Burianec – , telefon: 776 179 823
Jan Tuček – , telefon: 724 433 888