Marketingový výzkum a analýza dat – STEM/MARK

Pouze jeden z deseti dělá v životě to, co ho opravdu baví

Ptejte se: Jana Michalková

Ve zkratce

Každodenní rituál chození do práce je pro některé z nás jen tíživou povinností, pro jiné zas znamená prožívání radosti z naplnění vysněného poslání. Jak jsou na tom Češi se svojí „láskou“ k práci? V nedávném internetovém šetření se agentura STEM/MARK zeptala na názor pracující dospělé populace.

Celkově to ale není tak zlé

Pozitivní zprávou je, že více než dvě třetiny oslovené ekonomicky aktivní populace mají převážně kladné pocity, když si pomyslí na svojí pracovní kariéru. Když jsme se ale zeptali na postoj k práci, pouze 10% se ztotožnilo s výrokem „Svojí práci miluji, moc mě baví“. Většina (70%) se přiklonila k postoji „Svojí práci mám celkem rád/a, většinou mě baví, někdy trochu méně“. Negativní postoj k práci přiznalo asi 6% lidí, přičemž 2% svoji práci vyloženě nesnáší. Dalším deseti procentům pak otázka vztahu k práci nenavozuje žádné emoce – práci berou jako povinnost a neřeší, jestli je má bavit nebo ne.
Klikni pro zvětšení

Dream job

Dále jsme byli zvědaví, jaké ideální povolání by si pracující lidé pro sebe představovali v hypotetické situaci, že by nezáleželo na výdělcích? Fantazie respondentů v této oblasti byly opravdu rozmanité, ale pokud zde byla některá povolání zmiňována alespoň trochu častěji než jiná, tak šlo o, jednoduše řečeno, hospodu a přírodu.

Přibližně jen každý pátý za ideální povolání pro sebe (a to i bez ohledu na výdělek) považuje právě tu profesi, kterou v praxi dělá. Většina (78%) by se naopak ráda viděla v jiné pozici/profesi, ale k vykonání změny jim brání především strach ze ztráty příjmu a výhod plynoucích ze současného zaměstnání (43%), a také nedostatek odvahy a důvěry ve vlastní schopnosti (21%).

Klikni pro zvětšení

Tématem spokojenosti s pracovním životem se zabývala výzkumná agentura STEM/MARK v červenci 2013. Výzkum byl proveden formou online dotazování na reprezentativním vzorku 324 respondentů z ekonomicky činné populace (pracujících nebo podnikajících) ve věku od 18 let.

Tisková zpráva ke stažení zde (formát DOC)