Marketingový výzkum a analýza dat – STEM/MARK

Stolní hry se stále hrají

zpracoval: Petr Šipula

Když se řekne hry, máme obvykle na mysli především ty počítačové. Ale jsou zde také hry stolní, kterým se také někdy říká deskové. Hrají je lidé ještě? Pokud ano, co je na nich baví? Na tyto a další otázky odpovídal nejnovější internetový výzkum společnosti STEM/MARK.

Jsou stolní hry minulostí? Nikoli, jsou stále populární.

I když počítačové hry dnes dominují hernímu světu, ty stolní rozhodně nescházejí na úbytě. Hrají se stále. Hráčů deskových her je v celé internetové populaci 84 %, přičemž třetina hraje deskové hry alespoň jednou za měsíc. Přibližně třetina hráčů jsou „staromilci“, kteří hrají pouze Člověče nezlob se, Žolíky, Prší, Šachy, případně Dámu. Dvě třetiny hrají moderní deskové hry, jako jsou Aktivity, Monopoly, Carcassone, Bang a jiné. V dospělé populaci jsou hravější ženy (hraje jich více, než mužů a hrají častěji) a lidé ve věku 30 – 44 let.

Klikni pro zvětšení

Doma s rodinou, když máme chuť si zahrát

Nejčastějšími spoluhráči (či protihráči) jsou ostatní členové rodiny a děti. Své přátele si ke hře zvou dvě pětiny hráčů, častěji jsou to lidé vysokoškolsky vzdělaní a mladí lidé. Životní partneři spolu hrají v necelé třetině případů.

Nejlépe se hráčům hraje doma, když na to mají náladu a chuť. Takto hraje deskové hry celých 70 % hráčů. Další příležitostí užít si radost ze hry jsou setkání s přáteli nebo dovolená.

A které z deskových her jsou nejoblíbenější? Na tuto otázku nám odpověděl Petr Šipula, analytik společnosti STEM/MARK. „Na celé čáře vyhrálo staré, dobré Člověče, nezlob se – s velkým náskokem před hrami Dostihy a sázky a Aktivity “.

Hry přinášejí zábavné situace

Každý, kdo někdy hrál deskovou hru, ví, že při hraní dochází k mnoha humorným situacím, které často lámou ledy, nebo navozují „družnou“ atmosféru. Právě tyto situace jsou důvodem hraní pro dvě třetiny hráčů, zejména pak pro mladé od 15 do 29 let a hráče moderních deskových her. Pro zabavení dětí hraje hry přibližně třetina hráčů. Zajímavé je, že pro pocit z vítězství, hraje hry pouze 15 % hráčů.

Klikni pro zvětšení

 

Ve výzkumu jsme se také zabývali také otázkami na místo a způsob nákupu her, názory na ceny her, důvody nákupu a faktory ovlivňujícími konečný výběr kupované hry. 

Problematikou deskových her se ve svém nejnovějším reprezentativním šetření zabývala společnost STEM/MARK. Výzkum byl proveden na Českém národním panelu (ČNP) prostřednictvím internetového dotazování na vzorku 509 respondentů. Za pomoci kvótního a náhodného výběru respondentů podle pohlaví, vzdělání, věku a regionu reprezentuje výsledný soubor internetovou populaci ve věku 15 až 59 let.

Terénní fáze výzkumu se uskutečnila v období od 27. do 29. března 2013.

Tisková zpráva ke stažení zde (formát DOC)