Marketingový výzkum a analýza dat – STEM/MARK

Trenky nad Hradem mířily na Zemana, myslí si Češi…

Alespoň to vyplývá z výzkumu agentury STEM/MARK, podle kterého kuriózní zástava nad sídlem prezidenta republiky pobavila celé dvě třetiny populace. Cimrmanovský charakter národa se projevil i navzdory faktu, že akci skupiny Ztohoven schvaluje jen 39 % dotázaných. Pohoršení vyvolala spíše u starších lidí, levicových voličů a lidí, kteří Zemanovo působení hodnotí kladně.

Z čistě mediálního pohledu se akce skupiny podařila. Zaznamenalo ji téměř 90 % populace a kontroverze je cítit už z faktu, že dvě třetiny respondentů výzkumu kominická šaráda pobavila, i když ji tak úplně neschvalují (čtvrtina těch, které to pobavilo, to stejně odmítá – zejména vyučení a lidé ve věku 30-44 let). Pouze čtvrtina respondentů si akci spojuje se znesvěcením symbolu české státnosti. Téměř dvě třetiny se domnívají, že trenky nad Hradem zesměšňují Miloše Zemana, a polovina je vnímá jako kritiku vstřícné politiky Hradu vůči Rusku a Číně.

graf1

„Podle levicových voličů šlo také o snahu zviditelnit se v médiích, ti pravicoví akci považují za recesi,“ říká Jan Tuček ze STEM/MARK a dodává: „Smysl pro humor a nadsázku v tomto případě levicoví voliči příliš nemají, akci spíše odsuzují jako trestný čin a hanobení hlavy státu.“

Miloš Zeman ale může být klidný. Výzkum STEM/MARK se zabýval i otázkou, nakolik se trenky nad Hradem projeví v popularitě prezidentovy osobnosti. Naprostá většina respondentů (84 %) se domnívá, že vliv na Zemanovu popularitu to nebude mít vůbec žádný. A podle Zemanových příznivců vyvěšení neadekvátní prezidentské standarty vyvolá dokonce její nárůst.

Ovčáček pohořel

Ať už to bylo smyslem akce či nikoli, Ztohoven prověřilo také schopnosti prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Jeho reakci slyšela třetina respondentů výzkumu STEM/MARK, podle kterých nedopadl úplně nejlépe. Jen pětina ji považuje za správnou a oceňuje, jak „jim“ to natřel, polovina reakci sice chápe, ale Ovčáček podle ní volil příliš ostrá slova, a téměř třetina si o jeho vystoupení myslí, že bylo strašné.

A jaké následky by měli nést iniciátoři celé akce?

I když Češi chápou vlající rudé trenky nad symbolem české státnosti většinou jako recesi, na tomhle se úplně neshodnou. Třetina respondentů považuje za adekvátní reakci omluvu, 28 % by celou záležitost nechalo být a podle pětiny by Ztohoven mělo zaplatit pokutu. Podle ředitele agentury STEM/MARK Jana Tučka si téměř pětina respondentů pohrává s myšlenkou odsouzení skupiny k podmínečnému trestu či dokonce trestu „natvrdo“, ale najdou se i tací, kteří by Ztohoven pochválili před nastoupenou jednotkou.

graf2

Výzkum agentury STEM/MARK se uskutečnil prostřednictvím panelu Dialog kombinovanou metodou dotazování (CATI, CAWI) a zúčastnilo se jej 623 respondentů. Terénní fáze výzkumu proběhla od 22. do 24. 9. 2015.