Marketingový výzkum a analýza dat – STEM/MARK

Turecko je, když:…

Kdo to ví, odpoví, odpoví mi na otázku, co je Turecko?
S blížícími se prázdninami se v českých rodinách začíná plánovat i letní dovolená. Při volbě místa pro relaxaci a odpočinek se zvažuje nejen geografická poloha, ale i kultura, historie a v současnosti i bezpečnost regionu.
Výzkumná agentura STEM/MARK se pro obchodní a společenský projekt ČeskoTurecko ptala na jednu z možných letních destinací, aby zjistila, co si o Turecku Češi myslí a co o něm vědí.

… Ankara nebo Istanbul?
Zemi na rozhraní Asie a Evropy zatím navštívila méně než pětina Čechů. Podle Kateřiny Tučkové ze STEM/MARK je obraz, který si se starodávnou zemí hory Ararat spojujeme, výrazně ovlivněn osobní zkušeností s Tureckem a dojmy z jeho předchozí návštěvy.
Turecký med budou v zemi půlměsíce hledat jen ti, kteří se ještě neseznámili s jejími bazary a trhy, a pro tureckou kávu si tam už také nezajede skoro nikdo. Škola v nás tedy alespoň něco zanechala. Jenže název hlavního města si pamatuje jen polovina z nás a Ankaru zhusta zaměňujeme za Istanbul. Pověst brány Orientu, význam Bosporu a poezie města dvou kontinentů jsou natolik proslulé, že z hlavy vytlačí správní a politické centrum i cestovatelům, kteří v Turecku už byli.

Romantika až na prvním místě
Návštěvníci Turecka si zemi samozřejmě spojují s dovolenou, plážemi a sluncem. Pověstné bazary, trhy a smlouvání o ceny v nich zanechávají natolik silný dojem, že si na ně návštěvníci spontánně vzpomenou výrazně častěji než lidé, kteří mají návštěvu teprve před sebou. Stejně silnou stopu zanechávají v lidech i mešity a turecká příroda a pouště.
Země setkání kontinentů a civilizací je pro nás stále nejvíce ze všeho zemí odpočinku a cest na dovolenou. Na fotbal, kebab anebo kurdský konflikt si vzpomene málokdo.

chart

Společnost STEM/MARK se na Turecko dotazovala internetové populace ve věku 15 až 59 let mezi 12. a 26. únorem 2015 v rámci šetření Netbusu.

A ještě názory na bezpečnost
Když požádáte Čechy, aby porovnali své nejnavštěvovanější zahraniční destinace z hlediska jejich bezpečnosti pro trávení dovolené, Turecko bohužel nedopadne nejlépe. Kdyby se bezpečnost známkovala jako ve škole, Turecko by s odřenýma ušima dostalo trojku. Politická nestabilita regionu si na jeho pověsti přece jen vyžádala svou daň.
Bez obav o bezpečnost pojedou Češi letos na dovolenou do chorvatských, španělských či italských letovisek.

chart2

Ať už si svou dovolenou vyberete kdekoli, STEM/MARK vám přeje šťastnou cestu a příjemné zážitky!

Názory na bezpečnost vybraných turistických destinací zjišťovala agentura STEM/MARK v šetření prostřednictvím panelu Dialog. Výzkum byl proveden kombinací internetového (CAWI), telefonického (CATI) i osobního (CAPI/PAPI) dotazování respondentů reprezentativního vzorku dospělé populace. Terénní fáze výzkumu se uskutečnila od 7. 4. do 14. 4. 2015 a zúčastnilo se ho 2812 respondentů.