Marketingový výzkum a analýza dat – STEM/MARK

Volně prodejné tablety po kusech? Ano či ne?

Ptejte se: Barbora Večerková

Kromě údajů o tom, kolik volně prodejných léků si lidé v lékárnách zakoupí a kolik za ně utratí, jsme také informováni o tom, že část těchto léčiv je uživateli nespotřebována a končí buď vrácena v lékárně po době své exspirace nebo v horším případě v popelnici či kontejneru. Jak zamezit tomuto plýtvání? Co třeba prodávat jen určitý počet tablet volně prodejných léků, které pacient akutně potřebuje a nikoliv celé balení?

Podle nejnovějšího šetření společnosti STEM/MARK by o takovýto nákup mělo zájem 56 % populace ve věku 15 – 59 let.

Proč kupovat jen určitý počet tablet?

Více než polovina populace ve věku 15-59 let (56 %, častěji vysokoškoláci a obyvatelé Prahy) by se v případě volně prodejných léků zajímala o možnost si v lékárně říci jen o určitý počet tablet, nikoliv o celé balení. Důvodem tohoto zájmu je především nákup aktuálně potřebného množství přípravku (57 %, zejména osoby ve věku 50-59 let) či určitá bezprostřední finanční úspora (57 %). Z dalších důvodů takové koupě je možno uvést nehromadění léků v domácí lékárničce (31 %, zejména vysokoškoláci) či skutečnost, že člověk nemusí za nějaký čas prošlá léčiva likvidovat (37 %, zejména středoškoláci a lidé ve věku 30-39 let).

Proč kupovat jen celá balení?

Odpůrců „kusového prodeje“ volně prodejných léků je 41 % (zejména osoby ve věku 40-49 let a obyvatelé obcí od 5 000 do 19 999 obyvatel). Nejčastějšími argumenty této skupiny uživatelů je deklarovaná praktičnost celého, neděleného balení léku v krabičce nebo lahvičce (45 %, zejména muži), obava z toho, že by takovéto přípravky byly ve výsledku dražší než ty v současných baleních (45 %) a také absence příbalového letáku (30 %, častěji ženy).

Které volně prodejné léky takto nakupovat?

Téměř třetina respondentů (30 %) označila za nejvhodnější skupinu volně prodejných léků, u kterých by si takovýto „kusový prodej“ uměla představit, analgetika (léky na bolest). Dalšími možnými skupinami volně prodejných léků jsou přípravky na nachlazení a chřipku (10 %, častěji muži), vitamíny a minerály (5 %), léky na průjem (3 %, častěji osoby ve věku 30-39 let) a na alergie (3 %).

Problematikou možného „kusového prodeje“ volně prodejných léků se ve svém nejnovějším reprezentativním šetření zabývala společnost STEM/MARK. Výzkum byl proveden formou internetového dotazování respondentů ve věku od 15 do 59 let. Šetření se celkově účastnilo 501 osob vybraných kvótní metodou a odpovídající reprezentativní internetové populaci. Terénní fáze výzkumu se uskutečnila v období od 12. do 15. srpna 2013.

Tisková zpráva ke stažení zde (formát DOC)