Marketingový výzkum a analýza dat – STEM/MARK

Změna v pořadí obliby hejtmanů – nejlépe hodnocený obyvateli kraje je plzeňský hejtman Josef Bernard

Praha, 25. září 2018

Těsně před blížícími se komunálními volbami STEM/MARK  zjišťoval názory obyvatel krajů na působení hejtmanů a primátorky hl. města Prahy.

Nejlépe hodnocený obyvateli svého kraje je plzeňský hejtman Josef Bernard za ČSSD (59 % pozitivních hodnocení), který vystřídal v čele obliby „karlovarskou“ hejtmanku J. Vildumetzovou (nejoblíbenější ve výzkumu z červn 2018). Na dalším  pořadí je hejtman Vysočiny Jiří Běhounek rovněž za ČSSD a lidovecký hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který patrně díky svému dlouholetému působení ve vrcholné politice zůstává i nejznámějším hejtmanem v ČR. Za touto trojicí pak následují Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Oldřich Bubeníček (KSČM), Ivana Stránská a Martin Netolický (oba z ČSSD) s 50 až 46 % pozitivních hodnocení.

Na opačném konci pomyslného žebříčku je jihomoravský hejtman Bohumil Šimek, který je zároveň spolu s královéhradeckým Jiřím Štěpánem i nejméně známým hejtmanem mezi obyvateli svého kraje (nezná ho přibližně polovina z nich).

Pro hejtmany je pozitivním zjištěním, že pokud odhlédneme od jejich časté neznámosti, tak vlastní hodnocení těmi, co je znají, vyznívá většinou spíše pozitivně než negativně.

Kromě hodnocení hejtmanů STEM/MARK v případě Prahy zjišťovali i dojem Pražanů z působení končící primátorky Adriany Krnáčové. Její hodnocení nevyznívá příliš příznivě, pozitivně se k její práci vyjádřila jen čtvrtina dotázaných obyvatel hlavního města. Zarážející je zjištění, že pětina Pražanů nezná primátorku ani po 4 letech působení v čele pražské radnice.

Zlepšení života ve svém kraji pociťují nejvíce obyvatelé Zlínského a Plzeňského kraje

Kromě hodnocení hejtmanů sledoval výzkum STEM/MARK pocit zlepšení života obyvatel ve svém domovském regionu. Z výzkumu vyplynulo, že největší posun k lepšímu v posledních 2 letech zaznamenali obyvatelé Zlínského a Plzeňského kraje (v obou případech 77 % obyvatel cítí posun života v kraji k lepšímu). Na opačném konci jsou Karlovarský a Ústecký kraj, kde necelá polovina obyvatel žádný posun k lepšímu nezaznamenala.

Výzkumu agentury STEM/MARK uskutečněného prostřednictvím kombinace telefonického (CATI) a online (CAWI) dotazování na reprezentativní populaci krajů ve věku 18 a více let. Celkem bylo dotázáno 2 011 respondentů.

Sběr dat proběhl ve dnech 10. – 20. září 2018.

Kontakt:

Pavel Šimoník – ředitel výzkumu STEM/MARK –